Stav v príprave a realizácii investičných akcií
Trnava – Špačinská cesta – II.ETAPA rekonštrukcia verejného vodovodu
Investor: TAVOS, a.s.
Realizátor diela: Pfeiffer SK, s.r.o.
Termín: 5/2023 – 11/2023
Rekonštrukcia vodovodu DN 100mm bola realizovaná od kruhového objazdu pred Kukučinovou ulicou a ulicou Na hlinách smerom po Špačinskej ceste až po kruhový objazd s odbočením na Krupskú a Sibírsku ulicu pred vjazdom na severný obchvat mesta. Nové potrubie vodovodu HDPE PN10 D110x6,6mm je uložené v tesnom súbehu s trasou starého vodovodu. Dĺžka rekonštruovaného úseku je 1 000,0 m. Na trase je realizovaných 9 ks podzemných požiarnych hydrantov so zemnými súpravami.
Cífer- Prívodné potrubie z VZ „CŠ-1“ do VDJ 200 m3 v obci Cífer
Investor: TAVOS, a.s.
Realizátor diela: Pfeiffer SK, s.r.o.
Termín: 6/2023 – 10/2023
Vzhľadom na nedostatočnú kapacitu VZ v obci Cífer v letných mesiacoch sa naša spoločnosť rozhodla obnoviť dodávku pitnej vody z VZ bývalého hydinárskeho závodu neďaleko obce Cífer. Dopojením tohto VZ do vodovodného systému bude možné v budúcnosti zásobovať aj ďalšie lokality v obci. Predmetom je rekonštrukcia vodovodného výtlaku, ktorá sa realizuje zatiahnutím HDPE potrubia D180 mm do jestvujúceho potrubia DN 200 mm z liatiny. Dĺžka úseku je 2 685,31 m. Na trase rekonštruovaného vodovodu sa nachádza 6 ks šácht, v ktorých sú osadené podzemné hydranty so zemnou súpravou.
VDJ Hlohovec (starý) – výmena potrubia a armatúr + kompletná sanácia VH objektu
Investor: TAVOS, a.s.
Realizátor diela: MaBara s.r.o. (výmena potrubia a armatúr) + CS s.r.o. Trnava (sanácia VH objektu)
Termín: Apríl – December 2023
Pre zabezpečenie bezpečnej a spoľahlivej dodávky nezávadnej pitnej vody pre obyvateľov mesta Hlohovec bola zrealizovaná komplexná rekonštrukcia existujúceho vodojemu Hlohovec. Komplexná rekonštrukcia zahŕňala ako výmenu technologického vybavenia vodojemu, ktoré bolo v zlom technickom stave na hranici svojej životnosti, tak aj kompletnú sanáciu samotného objektu vodojemu.
V rámci rekonštrukcie technologického vybavenia prišlo k výmene potrubí, armatúr v objekte vodojemu. V akumulačných komorách bolo vykonané ich vyčistenie a výmena vystrojenia (potrubia, rebríky vo vnútri týchto nádrží).
Kompletná sanácia objektu vodojemu sa dotkala tak interiéru ako aj exteriéru. V rámci predmetnej rekonštrukcie boli zrealizované práce na obnovu:
V INTERIÉRI: podláh, rozvodových kanálov, schodov so zábradlím, stien, zalištovanie elektro rozvodov, okien, vstupných dvier, servisných dvier akumulačných nádrží, rebríkov pre vstup do akumulačných komôr, podlahových svetlíkov, odvetrania priestorov (prieduchy, ventilátory).
V EXTERIÉRI: zateplenia budovy, strechy prevádzkovej časti a servisných výlezov nádrží, dažďovej kanalizácie, bleskozvodu, okapového chodníka, schodov so zábradlím, spevnených plôch, odvzdušňovacích otvorov akumulačných komôr.
Dolný Lopašov- prepojenie z OC potrubia na HDP potrubie
Investor: TAVOS, a.s.
Realizátor diela: V – Alfatec s.r.o.
Termín: Október 2022 – Marec 2023
V obci Dolný Lopašov bolo pred niekoľkými rokmi vybudované nové vodovodné PVC potrubie D110 mimo súkromných pozemkov, ktoré od 01.04.2023 v plnom rozsahu nahradilo oceľové potrubie DN80 s častým výskytom porúch umiestnené na pozemkoch vlastníkov vodovodných prípojok. Plnohodnotné sfunkčnenie nového vodovodného potrubia D110 bolo podmienené pripojením užívateľov na nové vodovodné PVC potrubie D110 čo zahŕňalo:
– zriadenie (dodávka a osadenie) novej vodomernej šachty na hranici pozemkov tak, aby bola vzdialenosť medzi novým vodovodným potrubím a vodomernými šachtami čo najmenšia,
– zrealizovanie prekládky prípojky a vodomeru,
– pripojenie na novú vetvu verejného vodovodu z materiálu PVC D110 od novej prípojky po nový – preložený vodomer v novej vodomernej šachte,
– na strane vlastníka nehnuteľnosti zrealizovanie pripojenie od vodomeru k – do nehnuteľnosti.
Predmetom realizácie bola dodávka a osadenie cca 40 -50ks vodomerných šácht v obci Dolný Lopašov.
Stavebné úpravy III. NP prevádzkovej budovy na ČOV Trnava
Investor: TAVOS, a.s.
Realizátor diela: V – Služby Cífer, s.r.o.
Termín: február 2023 – august 2023
Začiatkom roka 2023 sa začala realizácia rekonštrukcie III. NP prevádzkovej budovy na ČOV Trnava za účelom zmeny funkčného využitia podlažia, pričom pôvodne boli na tomto podlaží situované najmä priestory laboratórií. Nová dispozícia priestorov bola navrhnutá pre vytvorenie zázemia pre pracovníkov útvaru odvádzania odpadových vôd, zloženého z čistých šatní, umyvární, špinavých šatní, toaliet, práčovne, kuchynky, zasadačky/jedálne a administratívnych priestorov.
Rekonštrukcia pozostávala z výmeny výplní okenných a dverných otvorov, inštalácie vzduchotechniky, rekonštrukcie systému vykurovania a ohrevu TUV, zdravotechnických rozvodov vody a kanalizácie a rozvodov elektroinštalácie.
Rekonštrukcia prevzdušňovacieho systému ČOV Trnava – Zeleneč
Základné údaje:
Investor: TAVOS, a. s.
Realizátor diela: FERRMONT, a.s
Termín realizácie: 2020 (linka B)
2021 (linka A)
Predmet diela: rekonštrukcia prevzdušňovacieho systému v denitrifikačných nádržiach DN3A/B a nitrifikačných nádržiach N1A/B, N2A/B a N3A/B.
Typ prevzdušňovacích elementov: rúrové elementy RAUBIOXON PLUS
Cieľ: Zvýšenie účinnosti procesu čistenia odpadových vôd pomocou zabezpečenia dostatočného vnosu kyslíka do oxickej časti biologického stupňa ČOV.
Popis: Pôvodný prevzdušňovací systémnezabezpečoval dostatočnývnos kyslíka do biologického stupňa ČOV, vykazoval znaky poškodenia a zanesenia prevzdušňovacích elementov. Z týchto dôvodov bola realizovaná výmena pôvodného jemnobublinného prevzdušňovacieho systému, ktorý pozostával z prevzdušňovacích platní Messner, za nový systém prevzdušnovacích roštov, na ktorý sú inštalované rúrové elementy RAUBIOXON PLUS s membránou vyrobenou zo silikónového elastoméru.
Realizácia rekonštrukcie prebiehala v dvoch etapách, počas ktorých bol celý prítok odpadovej vody privedený iba do jednej linky biologického stupňa. Doba realizácie každej etapy bola 82 dní.
Rekonštrukcia KPS Hoste
Základné údaje:
Investor: TAVOS, a. s.
Realizátor diela: JRP trade, s.r.o.
Termín realizácie: 2019-2020
Predmet diela: vybudovanie novej hlavnej kanalizačnej prečerpávacej stanice (KPS) v obci Hoste a rekonštrukcia pôvodnej hlavnej KPS (ČS4)
Cieľ: Optimalizácia prečerpávania odpadových vôd na trase Hoste – ČOV Zeleneč a zvýšenie kapacity hlavnej prečerpávacej stanice v obci Hoste.
Popis: Kanalizácia v obci Hoste je súčasťou kanalizačnej sústavy Abrahám – Hoste, s hlavnou čerpacou stanicou na okraji obce Hoste, ktorou sú dopravované všetky odpadové vody sústavy do ČOV Zeleneč výtlačným potrubím DN 200 dĺžky cca 8,5 km.
Do hlavnej KPS v obci Hoste sú privádzané odpadové vody zo šiestich obcí, celkom od 12 374 obyvateľov.Počas prevádzky kanalizácie dochádzalo k častým poruchám v dôsledku nedostatočnej kapacity čerpacej stanice, porúch čerpadiel a opotrebovania stavebnej časti čerpacej šachty. Pri vznikajúcich haváriách a ich odstraňovaní bolo okolie neprimerane zaťažované hlukom a zápachom, preto bol tento stav nutné riešiť rekonštrukciou časti kanalizácie.
Rekonštrukcia čerpacej stanice v obci bola navrhnutá zmenou riešenia koncového úseku kanalizačnej sústavy tak, že bola vybudovaná nová hlavná prečerpávacia stanica (Hlavná KPS Hoste – ČOV) mimo zastavaného územia obce. Jestvujúce výtlaky „Abrahám – Hoste“ a „Veľká Mača – Hoste“ boli predĺžené a zaústené pred novú hlavnú KPS.
Pôvodná hlavná čerpacia stanica v obci (KPS 4) bude využívaná len na zber a odvádzanie odpadových vôd od časti obyvateľov obce Hoste.
Rekonštrukcia OC DN 1000 Trnava – VDJ Zvončín (I.etapa)
Základné údaje:
Investor: TAVOS, a. s.
Realizátor diela: PFEIFFER, a.s
Termín realizácie: 2020 (I. etapa)
Predmet diela: Rekonštrukcia strategického zásobného potrubia OC DN 1000 z vodojemu (VDJ) v obci Zvončín do mesta Trnava, celková dĺžka trasy potrubia je cca 8 000 m .
Cieľ: Obnova strategického zásobného potrubia, ktoré bolo v havarijnom stave. Jeho rekonštrukcia prispeje k znižovaniu strát vody spôsobených havarijným stavom diaľkových privádzačov.
Popis: Pôvodné oceľové potrubie vykazovalo značné poškodenia spôsobené koróziou, čo bolo sprevádzané vývermi distribuovanej vody. V niekoľkých úsekoch prebiehali sanácie perforovaných častí, pri ktorých bola potrebné znížiť tlak vody utlmením a prerušením distribúcie vody. Opätovné zaťaženie spôsobovalo v niektorých častiach poškodenie steny potrubia a následné vývery. Z uvedených dôvodov bolo nutné riešiť rekonštrukciu. Zvolená metóda rekonštrukcie: relining – vťahovanie nového potrubia HDPE DN 900. Rekonštrukcia je rozdelená na etapy. I. etapa o dĺžke cca 2 500 m bola dokončená v roku 2020.
Rekonštrukcia AŠ v meste Trnava – ul. Suchovská, Beethovenová, Tajovského a Bučianska
Investor: TAVOS, a.s.
Realizátor diela: Termomont Dolná Krupá s.r.o.
Termín: september-október 2023
V mesiacoch september a október 2023 sa v meste Trnava realizovala investičná akcia rekonštrukcie armatúrnych šácht na ul. Suchovská, Beethovenová, Tajovského a Bučianska. Na jednotlivých objektoch armatúrnych šácht prišlo ku kompletnej výmene technologického vybavenia (nové armatúry, príruby, montážne vložky, servopohony a pod.). V rámci rekonštrukcie boli zrealizované kompletné stavebné úpravy (sanácia betónových konštrukcií, nová stropná doska s poklopmi, vybavenie AŠ rebríkmi, lávkami, odvetranie AŠ a pod.). Nakoľko do budúcna sa predpokladá ovládanie armatúr cez dispečing boli v rámci tejto investičnej akcie zrealizované dodávky a práce súvisiace s plánovanou zmenou ovládania armatúr ( nerezové rozvádzače). Keďže sa v niektorých prípadoch jednalo o veľmi rozsiahlu odstávku vody v meste, požiadali sme na výpomoc pri zásobovaní vodou cisternami aj niektoré okolité vodárenská spoločnosti konkrétne Trenčianske vodárne a kanalizácie, a.s., Bratislavská vodárenská spoločnosť, a.s., Západoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s., Vodárenská spoločnosť Hlohovec, s.r.o.. Z prevádzkového hľadiska boli realizované odstávky vody veľkým prínosom pre ďalšie do budúcna veľmi potrebné prepojenia hlavných vodovodných rozvodov v meste Trnava ktoré chýbajú alebo sú nefunkčné.
Táto komplexná rekonštrukcia má veľký význam, nielen pre nás ale hlavne pre našich odberateľov, z hľadiska promptnejšieho riešenia vzniknutých problémov s dopadom na užší dotknutý územný rozsah.
AŠ ul. Bučanská
AŠ ul.Tajovského
AŠ ul. Suchovská
AŠ ul. Beethovenova
ČOV Zeleneč – Rekonštrukcia lapačov piesku linky A a B
Základné údaje:
Investor: TAVOS, a.s.
Realizátor diela: Ferrmont, a.s. Púchov
Termín: máj-november 2022
Rekonštrukcia sa týkala stavebnej a technologickej časti objektu, pričom predmetný lapač piesku bol počas realizácie mimo prevádzky a prietok bol presmerovaný do druhého lapača. Pred samotnou realizáciou bolo nutné nádrže vyčerpať a vyčistiť tlakovou vodou. Z dôvodu mechanického poškodenia koruny nádrží, bolo nutné v rámci stavebných úprav realizovať reprofiláciu železobetónových konštrukcii. Zároveň boli odstránené podpery zdvíhacích zariadení stavidiel, upravený detail prechodu potrubia a povrchy betónových konštrukcii nad hladinou vody boli ošetrené zjednocujúcim náterom odolným proti vplyvom odpadovej vody. Technologická časť pozostávala najmä z výmeny pojazdovej dráhy, kompletnej repasácie pojazdového mosta spolu s pohonom a elektroinštaláciou, výmeny usmerňovacích elementov a zhrabovacej lišty hladiny, rekonštrukcie vzduchového potrubia a výmena napájacieho kábla.
Pred spustením do prevádzky boli nainštalované aj nové dúchadlá a repasované servopohony pre zdvíhanie zhrabovacej lišty.
Komplexná rekonštrukcia budovy primárneho predčistenia na ČOV Zeleneč
Základné údaje:
Investor: TAVOS, a.s.
Realizátor diela: CS, s.r.o. Trnava
Termín: máj-november 2022
Predmetom rekonštrukcie bola stavebná časť, ktorá sa zaoberala zmenou rozloženia okenných otvorov a výmenou všetkých výplní otvorov, pričom bola doplnená nová rolovacia brána na vstupe do objektu. Na streche objektu bola uložená nová hydroizolačná vrstva, spolu s novým oplechovaním, dažďovými vpustami a dažďovými zvodmi. Obvodové steny objektu boli z exteriéru vyrovnané vrstvou polystyrénu na ktorý bola natiahnutá fasáda vo farbách našej spoločnosti a okolo objektu sa zrealizoval nový odkvapový chodník z betónu. V interiéri objektu sa vyrovnali nerovnosti na stenách, všetky steny a strop sa vymaľovali a natreté boli aj všetky jestvujúce oceľové konštrukcie. Vybudovaný bol aj nový odtokový žľab, odvádzajúci vodu z dopravníku zhrabkov. Elektroinštalácia vedúca po stenách objektu sa uložila do nových žľabov a doplnil sa nový bleskozvod na objekte. Objekt bol zároveň vybavený vzduchotechnikou pre lepšie vetranie s možnosťou dokurovania. V súbehu s prebiehajúcou rekonštrukciou bola na strechu tohto objektu, podobne ako na ďalších objektoch, doplnená fotovoltika.
Rekonštrukcia kanalizácie na ulici Dopravná – Piešťany
Základné údaje:
Investor: TAVOS, a.s.
Realizátor diela: AQUA- Kubiš, s.r.o. Nové Mesto nad Váhom
Termín: júl-október 2022
V súbehu s investičnou akciou mesta Piešťany bola zrealizovaná rekonštrukcia pôvodného kameninového, betónového potrubia za potrubie PVC-U , DN 400, SN 12 na ulici Dopravná. Stavba prebehla v rozsahu vybudovania novej kanalizácie vrátane odbočiek kanalizačných prípojok, prípojok k uličným vpustom a výmeny starých betónových kanalizačných šachiet za nové kanalizačné šachty. Celková dĺžka zrekonštruovanej kanalizácie je 344,70 m, počet kanalizačných prípojok 7 ks, počet prípojok k uličným vpustom 18 ks, počet kanalizačných šácht 9 ks.
VZ Dechtice – Rekonštrukcia oceľového vodovodného potrubia
Základné údaje:
Investor: TAVOS, a. s.
Realizátor diela: Aarsleff Hulín, s.r.o.
Termín realizácie: 2021
Predmet diela: Rekonštrukcia technicky nevyhovujúcich oceľových výtlačných potrubí z vodných zdrojov – studní De8, De9, De10 a De11, vedúce do akumulačných nádrží 2 x 500m3 v areáli čerpacej stanice Dechtice.
Spôsob prevedenia sanácie: Výtlačné potrubia boli rekonštruované bezvýkopovou technológiou – metódou vťahovania relining
Cieľ: Zvýšenie a stabilizácia procesu výroby vody zo strategicky významných vodných zdrojov, zníženie porúch a strát vody v sieti.
Popis: Pôvodný vodovodný systém vykazoval veľmi často poruchové stavy a aj napriek neustálemu zvyšovanému množstvu vody vyrobenej – nebolo možné naplniť akumuláciu pitnej vody na čerpacej stanici.
Zvolená metóda relining je najjednoduchšia bezvýkopová technológia sanácie neprielezných potrubí. V podstate ide o zaťahovanie alebo vytláčanie rúr z polyetylénu (PE)do pôvodného potrubia. Jednotlivé úseky potrubia sa spájajú pomocou zvárania. V každom úseku prebiehajúcej výmeny boli vybudované pracovné jamy – štartovacia a cieľová. V oboch pracovných jamách sa urobili výrezy , cez ktoré sa vykonal TV monitoring potrubia a následne bolo v štartovacej šachte osadené strojné zariadenie určené na zaťahovanie potrubia, do potrubia sa zasunuli vodiace tyče, až po cieľovú šachtu a následne sa spätným ťahom zatiahlo nové potrubie. Sanácia bola ukončená tlakovou skúškou, dezinfekciou potrubia a prepojením starého a nového potrubia. Výtlačné potrubia boli zaťahované postupne, tak aby nebola ohrozená prevádzka . Výtlačné potrubie zo VZ De8 DN 300, dĺžka 270,0 m, De9 DN225, dĺžka 368,0m, De10 DN 225, dĺžka 277,1m a De11 DN 450, dĺžka 244,0m.
Rekonštrukcia prevzdušňovacieho systému ČOV Trnava – Zeleneč
Základné údaje:
Investor: TAVOS, a. s.
Realizátor diela: FERRMONT, a.s
Termín realizácie: 2020 (linka B)
2021 (linka A)
Predmet diela: rekonštrukcia prevzdušňovacieho systému v denitrifikačných nádržiach DN3A/B a nitrifikačných nádržiach N1A/B, N2A/B a N3A/B.
Typ prevzdušňovacích elementov: rúrové elementy RAUBIOXON PLUS
Cieľ: Zvýšenie účinnosti procesu čistenia odpadových vôd pomocou zabezpečenia dostatočného vnosu kyslíka do oxickej časti biologického stupňa ČOV.
Popis: Pôvodný prevzdušňovací systémnezabezpečoval dostatočnývnos kyslíka do biologického stupňa ČOV, vykazoval znaky poškodenia a zanesenia prevzdušňovacích elementov. Z týchto dôvodov bola realizovaná výmena pôvodného jemnobublinného prevzdušňovacieho systému, ktorý pozostával z prevzdušňovacích platní Messner, za nový systém prevzdušnovacích roštov, na ktorý sú inštalované rúrové elementy RAUBIOXON PLUS s membránou vyrobenou zo silikónového elastoméru.
Realizácia rekonštrukcie prebiehala v dvoch etapách, počas ktorých bol celý prítok odpadovej vody privedený iba do jednej linky biologického stupňa. Doba realizácie každej etapy bola 82 dní.
Rekonštrukcia KPS Hoste
Základné údaje:
Investor: TAVOS, a. s.
Realizátor diela: JRP trade, s.r.o.
Termín realizácie: 2019-2020
Predmet diela: vybudovanie novej hlavnej kanalizačnej prečerpávacej stanice (KPS) v obci Hoste a rekonštrukcia pôvodnej hlavnej KPS (ČS4)
Cieľ: Optimalizácia prečerpávania odpadových vôd na trase Hoste – ČOV Zeleneč a zvýšenie kapacity hlavnej prečerpávacej stanice v obci Hoste.
Popis: Kanalizácia v obci Hoste je súčasťou kanalizačnej sústavy Abrahám – Hoste, s hlavnou čerpacou stanicou na okraji obce Hoste, ktorou sú dopravované všetky odpadové vody sústavy do ČOV Zeleneč výtlačným potrubím DN 200 dĺžky cca 8,5 km.
Do hlavnej KPS v obci Hoste sú privádzané odpadové vody zo šiestich obcí, celkom od 12 374 obyvateľov.Počas prevádzky kanalizácie dochádzalo k častým poruchám v dôsledku nedostatočnej kapacity čerpacej stanice, porúch čerpadiel a opotrebovania stavebnej časti čerpacej šachty. Pri vznikajúcich haváriách a ich odstraňovaní bolo okolie neprimerane zaťažované hlukom a zápachom, preto bol tento stav nutné riešiť rekonštrukciou časti kanalizácie.
Rekonštrukcia čerpacej stanice v obci bola navrhnutá zmenou riešenia koncového úseku kanalizačnej sústavy tak, že bola vybudovaná nová hlavná prečerpávacia stanica (Hlavná KPS Hoste – ČOV) mimo zastavaného územia obce. Jestvujúce výtlaky „Abrahám – Hoste“ a „Veľká Mača – Hoste“ boli predĺžené a zaústené pred novú hlavnú KPS.
Pôvodná hlavná čerpacia stanica v obci (KPS 4) bude využívaná len na zber a odvádzanie odpadových vôd od časti obyvateľov obce Hoste.
Rekonštrukcia OC DN 1000 Trnava – VDJ Zvončín (I.etapa)
Základné údaje:
Investor: TAVOS, a. s.
Realizátor diela: PFEIFFER, a.s
Termín realizácie: 2020 (I. etapa)
Predmet diela: Rekonštrukcia strategického zásobného potrubia OC DN 1000 z vodojemu (VDJ) v obci Zvončín do mesta Trnava, celková dĺžka trasy potrubia je cca 8 000 m .
Cieľ: Obnova strategického zásobného potrubia, ktoré bolo v havarijnom stave. Jeho rekonštrukcia prispeje k znižovaniu strát vody spôsobených havarijným stavom diaľkových privádzačov.
Popis: Pôvodné oceľové potrubie vykazovalo značné poškodenia spôsobené koróziou, čo bolo sprevádzané vývermi distribuovanej vody. V niekoľkých úsekoch prebiehali sanácie perforovaných častí, pri ktorých bola potrebné znížiť tlak vody utlmením a prerušením distribúcie vody. Opätovné zaťaženie spôsobovalo v niektorých častiach poškodenie steny potrubia a následné vývery. Z uvedených dôvodov bolo nutné riešiť rekonštrukciu. Zvolená metóda rekonštrukcie: relining – vťahovanie nového potrubia HDPE DN 900. Rekonštrukcia je rozdelená na etapy. I. etapa o dĺžke cca 2 500 m bola dokončená v roku 2020.